چرک نویس هذیون ها

چرک نویس هذیون ها

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم. موجیم که آسودگی ما عدم ماست...

از زبان کاربران

Protected by Copyscape Online Plagiarism Detector

Overclock چیست؟ Overclocker کیست؟

سه شنبه, ۹ ارديبهشت ۱۳۹۳

متاسفانه ایرانی ها خیلی درباره OverClocking اطلاعات ندارند و حتی در وب سایت های پربازدید ایرانی در زمینه تکنولوژی نیز درباره این موضوع توضیحی داده نشده ! تقریبا همه کسانی که بلاگ من را دنبال می کنند با شغل های مربوط به دنیای IT آشنا هستند ! Programmer,Designer,Developer,Security Manager,Hacker, Gamer و ... ! اما دسته از افراد هستند که تخصصشان OverClocking است. به این دسته از افراد Over Clocker میگویند. حالا عملیات OverClock چیست؟ در ابتدا اخطار میدهم این عملیات نیاز به تخصص دارد و امتحان کردن آن بدون اطلاعات 100% منجر به سوختن سخت افزار سیستم شما خواهد شد.

همه ما، ماشین باز هایی که به دنبال تقویت اتومبیل خود بوده و می خواهند عقربه کیلومترشمارشان فراتر از محدودیتش قدم بردارد را دیده ایم. اورکلاکر ها هم سخت افزار بازهایی هستند که می خواهند از سخت افزار استانداردشان بسیار فراتر از آنچه برایش پیش بینی شده کار بکشند.

برای مثال، پردازنده ای (CPU) در مشخصاتش ذکر شده که حداکثر قدرتش 2.5 GHZ است ! با عملیات OverClock شما می توانید از آن پردازنده تا 3.5 گیگاهرتز از آن کار بکشید ! البته این فقط یک مثال است. در برخی پردازنده ها شما می توانید 0.5 هرتز فدرت را افزایش دهید و در برخی تا 2 گیگاهرتز !

این عملیات بیشتر برای CPU ها و GPU ها رواج دارد امّا رقابت بین اورکلاکرها آنقدر زیاد است که به RAM یا حتی Hard Disk سیستمشان هم رحم نمی کنند.

این عملیات با استفاده از نرم افزار یا سخت افزار و در حالت بسیار حرفه ای با استفاده از هر دوی آنها انجام می گیرد.

در سال های گذشته این عملیات فقط سخت افزاری بود و اورکلاکرها با دستگاری منابع و چیپ ست های آن قطعه از آن بیش از حد کار می کشیدند. امّا امروز این کار به غیر از دستکاری سخت افزار از طریق نرم افزارهای ساخته شده برای این عملیات و مخصوصا BIOS انجام می گیرد.

بسیاری از مادربورد ها در BIOS به شما اجازه Overclocking نمی دهند. امّا برخی از آنها در منو بایوس گزینه OVERCLOCK را نیز دارا هستند.

این عملیات باعث درگیری سیستم شما با ولتاژ، سرعت و مخصوصاً گرمای شدید می شود. فراموش نکنید که 100% عمر قطعه شما کوتاهتر خواهد شد و این کوتاه شدن عمر کاملا بستگی به نوع انجام این عملیات توسط شما می باشد.

اگر سیستم خود را Over Clock کنید باید از سیستم های خنک کننده آبی یا بادی حرفه ای نیز استفاده کنید. پیشنهاد من گزینه های آبی است امّا متاسفانه بسیار گران قیمت هستند. (البته از زیبایی خاصی برخوردارند)

احساس می کنم توضیح بیشتر از این ممکنه باعث شه که وسوسه شید و این عملیات رو امتحان کنید. اما اگر واقعا سیستم شما جوابگوی نیاز شما است لطفاً سراغ این عملیات نروید.

در آخر بگویم که Overclocker ها توسط شرکت های سازنده قطعات سخت افزاری (مخصوصاً INTEL و AMD) پشتیبانی و حمایت می شوند و رقابت آنها به ثبت رکورد در گینس نیز رسیده است.

 

این هم یک عکس جالب از اورکلاکری که با استفاده از نیتروژن مایع (دمای ذوبش 197- درجه است) برای خنک کردن سیستمش استفاده می کنه :


سوالی بود در خدمتم.

موفق و پیروز باشید

نظرات  (۱)

عالی بود!
مرسی. :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی